Jak vybrat svatebního kameramana

Chceme ho?

Výběr kameramana začíná rozhodnutím, jestli video ze svatby vůbec chcete.
Mnoho lidí volí jen svatebního fotografa, faktem ale je, že video a foto se nedá příliš porovnávat. Oboje je o něčem jiném a představuje jiný pohled na celý den.

Ač jsem tím trochu sám proti sobě, osobně si myslím, že fotografie ze svatby jsou základ. Jedním dechem ale dodávám, že kvalitní video je nenahraditelné. Na fotkách nebudete mít řeč oddávajícího (většina novomanželů říká, že “na živo” ji ani nestihli pořádně vnímat), proslovy, přání svatebčanů,...

Nespoléhejte na video od známých!

BStudio svatební kytice

Čím dál více lidí má dnes kvalitní foťák, málokdo ale má alespoň polo-profesionální videokameru a nezbytné příslušenství.

Viděl jsem hodně záznamů svatby “od strýčka” a popravdě, mizerné byly všechny.
I pokud byl strýček šikovný, vždy se projevila nedostatečnost vybavení a zkušeností kameramana - nekvalitní obraz při slabém světle, špatný zvuk, nepoužitelné záběry v protisvětle,...

Perličkou je záznam, kdy si kameraman v půlce dne spletl stav kamery ZAPNUTO a VYPNUTO a několik hodin nahrával, když myslel, že je kamera vypnutá a naopak :-).

Takže shrnutí: na video od známých raději vůbec nespoléhejte, aby byl výsledek alespoň trochu koukatelný, vyžaduje opravdu velké zkušenosti kameramana i střihače a profesionální techniku.

Výběr kameramana

Kameraman s Vámi bude trávit většinu svatebního dne, je proto důležité, abyste z něj měli dobrý pocit.
Měl by být ochotný a příjemný, vycházet Vám vstříc.

Mějte na paměti, že krátké sestřihy, které vidíte na webu, jsou jen jednou částí svatebního videa. Stejně důležitý je hlavní film, obsahující celý obřad, proslovy apod. - chtějte vidět výsledné DVD se vším všudy.

Zjistěte si také pečlivě, co všechno je v ceně:
  • Jak dlouho bude kameraman na místě?
  • Kolik stojí další čas natáčení?
  • Je možné prodloužit dobu natáčení až na místě dle potřeby?
    Svatební den málokdy vychází na čas přesně podle plánu.
    Ověřte si, že kameraman půl hodiny po svatební hostině nenatáčí další akci a v případě potřeby může zůstat déle.
  • Kolik kopií DVD / Blu-ray je v ceně a kolik stojí další?

Doufám, že Vám tyto řádky při výběru pomohou a ať už se rozhodnete pro mne nebo někoho jiného, hlavně ať se vše vydaří! :-)