Blog

Počítač pro střih videa

17. října 2014

Občas mne někdo žádá o radu s výběrem počítače pro střih videa. Nedávno jsem sám provedl upgrade PC, můžu se tak podělit o získané zkušenosti a přidat pár rad a tipů.
Vzhledem k výhodnější ceně si počítač sestavuji sám - základ mé aktuální sestavy je následující:

 • procesor Core i7 5820k na 3,8GHz
 • 16GB (2x8) DDR4 Crucial 2133MHz
 • základní deska MSI X99S SLI PLUS - Intel X99
 • grafická karta PowerColor HD 4870
 • disk Samsung SSD 850 Pro - 256GB
 • přes 8TB místa na klasických HDD (viz dále)
Základní deska MSI X99S SLI PLUS - Intel X99
Základní deska MSI X99S SLI PLUS. Ne že by na tom záleželo, ale celočerný design je opravdu pěkný :)

Ve zbytku článku se pokusím rozebrat důvody pro výběr jednotlivých komponent a zkušenosti s nimi.

Má předchozí konfigurace byla na Intel Core 2 Quad Q9550, 2,83GHz a 8GB DDR2. Procesor byl vcelku dostačující, zato 8GB pamětí postupně, jak rostly nároky aplikací, které používám, stačit přestalo. Základní deska se 4 sloty na DDR2 paměti neumožňovala paměti více rozšířit, rozhodl jsem se proto pro pořádný upgrade.

Procesor

Když už investovat do nové DDR3 nebo DDR4 sestavy, chtěl jsem, aby byl nárůst výkonu opravdu znát. Rozhodl jsem se proto pro 6 jádrový procesor Intel Core i7 5820k - v současnosti nejlevnější 6 jádrový Intel (AMD procesory jsem zavrhl rovnou, i přes velký počet jader v testech výkonnosti propadají, mnou používaný střihací software navíc doporučuje jen procesory Intel)

Jádra navíc jsou hodně znát a většina aplikací, které používám, je dokáže využít naplno: Adobe After Effects, Avid Media Composer, HandBrake,...

Stejně tak vyšší takt nového procesoru je znát. S taktováním nemám zkušenosti, ale základní deska MSI X99S SLI umožňuje mírné přetaktování automaticky, stiskem jednoho tlačítka. Toho jsem tedy využil a procesor momentálně běží zcela stabilně na 3,8GHz.

Procesor Intel Core i7 5820k
Procesor Intel Core i7 5820k

Základní deska, paměti

Deska MSI X99S SLI PLUS je nejlevnější deska podporující chipset Intel X99 a tedy i můj procesor. Všechny současné X99 základní desky jsou ale highendové (bohužel i cenou), o kvalitu tedy obavu nemám. Prakticky jediným kritériem výběru bylo minimálně 8 SATA slotů, deska jich má 10.

Paměti mám v současnosti 16GB, a je to pořád málo :-). V brzké době plánuji rozšířit na 32GB.
Už 16GB mi ale konečně dovoluje mít zapnutý Avid zároveň s After Effects, případně Photoshopem a dalšími programy a ohromně tak zrychluje workflow.

Grafická karta

Grafická karta PowerColor HD 4870 už je vcelku stará, s upgradem jsem ale zatím počkal - nezdá se, že by mne nějak zvlášť zdržovala. Snad některé exporty by měly běžet rychleji a třeba Adobe Premier a její Mercury engine má grafickou kartu využívat, Avid ale podle všeho ne.

Pevné disky

Dalo by se říct "To nejdůležitější na konec". Z mých zkušeností je správná konfigurace pevných disků při střihu videa důležitější než procesor nebo paměti. Pokud střiháte jen z jedné kamery, průměrný dnešní procesor a dejme tomu 8GB pamětí vám bude stačit a maximálně si chvíli počkáte na export.
Více rychlých harddisků ale ohromně zrychlí seek při střihání, program reaguje okamžitě i u dlouhé timeline a práce je neporovnatelně svižnější a příjemnější. A to nemluvím o střihu HD videa z více kamer (multicam), kdy jeden disk zkrátka nemá šanci. Má současná konfigurace disků sestává z:

 • 256 GB SSD Samsung 850 Pro - systémový disk a všechny aplikace
 • 80 GB SSD Intel X-25M - původní systémový disk už bohužel kvůli rozpínavosti Windows 7 nestačil kapacitou. Skvěle ale slouží pro zdrojová data při střihu, zejména z více kamer
 • 2x 1TB Samsung SpinPoint v RAID 0 - základní disky pro data (video). Díky RAIDu je čtení opravdu téměř 2x rychlejší než z běžného disku. Nevýhodou je dvojnásobná šance poruchy
 • 4 TB HDD Seagate - záloha zdrojových videí z RAIDu, střih z více kamer a data, která nevyžadují tak rychlý přístup (audio, foto, filmy,...)
 • cca 2TB externí disky - zálohy, přenášení dat. USB 3.0 disk lze použít i při střihu z více kamer, pokud je kamer více než zvládají interní disky.

Neříkám, že uvedený setup je nejlepší možný, zatím jsem s ním ale spokojený. Lepším (a o dost dražším) řešením na data by asi byl RAID 10 nebo RAID 5.

Disk Samsung SSD 850 Pro - 256GB
Disk Samsung SSD 850 Pro - 256GB

Výborným rozhodnutím byla koupě nového SSD. Pro srovnání výkonností SSD Intel X25-M (první generace SSD disků, používám ho více než 5 let a slouží stále bezvadně) a nového Samsung 850 Pro na SATA 3 jsem zkoušel v rámci jednoho disku zkopírovat složku se zdrojovými kódy projektů v Javě:

Kopírování 42 410 souborů ve 64 287 složkách:

Intel X-25M, 80GB . . . 142s
Samsung 850 Pro, 256GB . . . 55s

Důležité je také disky správně využívat - při multicam střihu záběry z jednotlivých kamer rozmístit na různé disky, při exportu exportovat video na jiný disk, než na kterém jsou nahrané hrubé záběry apod.